Brónsgreun Beukske in ’t nuuj!
Ómdet de eerder oetgave van ’t BGB Ech-Zöstere oetverkoch woor, mer d’r toch nog regelmaotig vraog nao woor, haetj ’t bestuur van de Veldekekrink ruum ’n jaor geleje beslaote tót ‘ne herdrök. Dae herdrök zoe tegeliek ’n mäögelikheid zeen get stuuerendje fuitjes d’roet te haole en ’n paar verdudelikinge aan te brènge, mit name waat de wèrkwäörd en hun vervoeginge betruftj. Dees nuuj, herziene versie kömtj op 2 februari a.s. oet.
Laesj hie ónger verder >
Brónsgreun Beukske, Editie Echt – Susteren
In 2008 heeft de Veldeke Kring Echt een zogenaamd Brónsgreun Beukske, spellingwijzer voor het Echter dialect, uitgegeven. Net zoals dat in enkele andere kringen van Veldeke in Limburg is gebeurd.
Vanaf het begin is er grote belangstelling geweest voor deze uitgave. Veel gebruikers geven aan dat het boekje een vaste plek heeft naast hun computer, zodat ze het als ze iets in hun dialect willen schrijven en even twijfelen, kunnen raadplegen. In 2012 is een 2e druk verschenen. Al geruime tijd was het boekje uitverkocht. Toch was er nog steeds vraag naar, waardoor het bestuur van VKE vorig jaar heeft besloten tot een heruitgave, d.w.z. geen gewone herdruk maar een herdruk met correcties en kleine aanpassingen. De her-uitgave is voorbereid door een werkgroep bestaande uit Theo Bougie, Piet Aben, Marc Jessen en Ton van Wegberg. Uiterlijk en karakter van het boekje zijn hetzelfde gebleven.
Het BGB bevat ruim 2300 items en ongeveer 6000 woorden, maar is geen woordenboek. De betekenis van de woorden is er niet in te vinden; wel de schrijfwijze van het Echter dialect en bij sterke afwijking het Susterens en Boesjer dialect, omdat in Susteren en Koningsbosch woorden voorkomen die in Echt niet gebruikt worden. Het boekje biedt voornamelijk een basis aan hen die graag gedichtjes, versjes, liedjes of verhaaltjes willen schrijven in het dialect. En dat dan graag juist willen doen, conform afspraken gemaakt in de zgn. Veldekespelling in 2003.
Dialect toegankelijk voor iedereen.
Vanaf de eerste uitgave in 2008 heeft het gemeentebestuur sympathie getoond voor dit initiatief. Bij de eerste uitgave werden maar liefs 500 ex. aangekocht, welke in de jaren daarna aan nieuwe inwoners van de gemeente Echt Susteren werden verstrekt ter verwelkoming. Bij deze herziene uitgave is besloten tot een vergelijkbare afname, waardoor de oplage bij het drukken verhoogd kon worden en de kostprijs en verkoopprijs per boekje dusdanig laag dat iedereen met belangstelling ervoor het zich zou kunnen aanschaffen. Ook ter vervanging van het eerdere, inmiddels wellicht versleten exemplaar. Het gemeentebestuur wil met deze samenwerking in de uitgave het belang onderstrepen van het in stand houden van onze streektaal.
Presentatie op 2 februari 2025.
Op zondag 2 februari zal wethouder Peter Pustjens in de Stadszaal van het Cultuurhuis aan de Plats het nieuwe Brónsgreun Beukske lanceren en bij het belangstellende publiek onder de aandacht brengen. Het boekje zal die middag bij een verkooptafel al voor iedereen verkrijgbaar zijn voor € 2,50 per stuk. Vanaf dinsdag 5 februari zal het bij de verkooppunten van Veldeke Kring Echt eveneens tegen die prijs beschikbaar zijn.